2011. április 30., szombat

A kályhától indulok



Nagy hátránynak tartom (mai ésszel), hogy nem tanultam meg tizen-huszonéves koromban rutinosan főzni. (Pedig az albérletben mennyit könyörögtek és korholtak a barátaim, de akkor egyfajta ellenállási mozgalomnak tüntettem fel, hogy én csak kuktálkodok - valójában féltem, hogy kétbalkezesnek bizonyulok előttük -, és csak nagyon ritka esetekben követtem el egy-egy menüsort, ha meglepetést akartam szerezni nekik). És talán azért is viseltettem ellenérzésekkel a konyha iránt, mert otthon szinte mindig csak a konyhában láttam anyukámat, aki kötelességtudóan főzte a finom ételeket, de láttam rajta, hogy igazából inkább világgá menne (időnként mondogatta is nekünk), és úgy éreztem, én nem akarom odaláncolni magam a háztartáshoz. Persze változott azóta az értékítéletem, ahogy az élethelyzeteim is...
Ebben a blogbejegyzésben (ami nyitánya lesz a főzőiskolámnak) végre szeretném összefoglalni, mit gondolok most már a főzésről és a konyháról...

Ma már belátom, hogy az önállóság és az önszeretet alapja is, hogy tápláljam magam, és amióta családom, gyerekeim vannak, már elemi szükségletté is vált, hogy életben tartsam őket! 

Ha oktatási miniszter lennék, az oktatás részévé tenném a háztartástant (meg a mentálhigiénét is). Mert mindenki csak panaszkodik, hogy milyen önállótlanok a mai fiatalok, sokszor a harmincasok is, de semmilyen megoldási javaslattal nem rukkol elő senki! És azt is tudom, érzem a saját bőrömön, hogy egy teljes állásban dolgozó többgyerekes anya, mint amilyen az én anyukám is volt anno - nem biztos, hogy elég energiával bír, hogy még tanítgassa is a lányait, miután hazaér a munkából és sokszor késő este főzi meg a másnapi ebédet. Szóval otthonról sokan kerülnek ki úgy a felnőtt életbe, hogy vajas kenyéren kívül nem sok mindent tudnak "főzni".   Persze ott vannak a méregdrága és egészségtelen gyorsétkezdék, vagy az olcsóbb és silány ételeket kínáló menzák, meg a mirelit és instant cuccok, de ha belegondolok, mennyi mesterséges színezéket, ízfokozót, aromát és egyéb mű-dolgot vesz így magához az ember, az a csoda, ha egyáltalán megéri az idős kort! Pedig az alapételek elkészítését megtanulni szerintem fontosabb az életben maradáshoz, mint az irodalmi vagy történelmi ismeretek (magyar/töri szakos tanár vagyok, azért mondtam ezt a két szakot) és egyrészt bárki el tudja sajátítani, másrészt Csíkszentmihályi Mihály kutatásai szerint sokan élnek át flow-élményt főzés közben, ami az öröm egyik alkotóeleme.
 
És változott a főzés megítélése is, köszönhetően a médiának: manapság trendi dolog a konyhában serénykedni, és nincs celeb, aki ne lenne titokban konyhatündér is. Meg ott vannak korunk hősei: Jamie Oliver, a pucér, Gordon Ramsey, a káromkodó,meg Floyd, a részeges szakács, na meg a hazaiak: Stahl Judit, és a "Majd a Buday"... Na meg a főzést népszerűsítő filmek: Juliette és Julia, Ízlések és pofonok, sőt, rajzfilm (L'ecsó)!


Továbbá: ha egészségesen akarsz táplálkozni, netán fogyózni, a legjobb, ha Te magad veszed meg megbízható helyeken az alapanyagokat és teszed be a fazékba - és voila, kontrollálod életed egy igen fontos területét, és aki úgy érzi, hogy ura a történéseknek, az boldogabb, ahogy már korábban megállapította a jó öreg Hyrum Smith is e blog oldalán...

És van egy másik okom is, hogy jól megtanuljak főzni: Z egyik elvárásának is szeretnék megfelelni. Ő eléggé hagyományos értékrend szerint képzeli el a családot, és bár kitűnően és szívesen főz (OKJ-s szakács képzettséget is szerzett), mégis él benne az az ideál, hogy egy családanya ínycsiklandó falatokkal várja haza az urát, a ház csilli-villi legyen, stb. Mert ezt látta a családjában. (Persze azt elfelejti, hogy közte és a húga között 5 év korkülönbség volt, és sokáig egy egyszoba-konyhás szolgálati lakást kellett az anyukájának rendben tartania, továbbá 35-40 évvel ezelőtt egy kis faluban még naphosszat kint játszhattak felügyelet nélkül az udvaron, sőt az utcán is a gyerekek, és az egész közösség rajtuk tartotta a szemét.) De ma már sokat változott a világ, ma egy anyának, ha "elég jó anya" akar lenni, a társadalom azt sulykolja belé, hogy állandóan monitorozza és foglalkoztassa a porontyait. Emellett egy anya legyen szexistennő, kiváló takarítónő és szórakoztató, intelligens beszélgetőtárs is, amellett, hogy kifogástalan külsővel tündököl - legalábbis a reklámok alapján ilyennek kellene lennünk...Na de én szeretnék eleget tenni a férjem vágyának, mert úgy látszik, ez az ő szeretetnyelve, ha gondoskodnak róla...


Igazából még engem is furcsa módon nosztalgikus érzések kerítenek hatalmukba, amikor 50-es évekbeli amerikai plakátokat vagy filmeket látok: milyen idilli családi jeleneteket örökítenek meg! A nők látszólag lubickolnak a hagyományos családanya/háziasszony szerepben a kifogástalanul ráncolt szoknyáikban, tökéletes frizurában/sminkben... Persze biztosan ott is megvoltak ugyanazok a dilemmák és problémák, mint manapság is egy családban, mégis, sokkal nyugisabb és kiszámíthatóbb lehetett akkoriban az élet, és a konformizmus, a nyájhoz tartozás, az akol melege bizonyos védettséget is jelentett - ma annyi a választási lehetőség, amihez igazodni lehetne, hogy az ember már csak fásultan legyint és inkább kerüli a közösségeket, mert fél, hogy kihasználják...

Bocs, kicsit elkalandoztam, szóval, visszatérek a főzés-témához. Bár nem vagyok annyira kezdő, hogy azt sem tudom, merre van a konyha a házban, sőt, nem porból készítem a levest vagy a krumplipürét sem, mégis szeretném az alapoktól elsajátítani a konyhaművészet rejtelmeit. Ehhez két nagyon egyszerű, régi könyvet találtam (F. Nagy Angéla: Fiatalok főzőiskolája és Pelle Józsefné: Főzőiskola), de a férjem szakácstankönyveibe és az internetbe is belelesek majd, ha valami nem világos a számomra.

képek  forrása: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgwzf7iV5AGCNkQtxwGy4j4YdICEWC3VYCtIOmYPJFmqtWhbIa11ovAGAs8RyaorqWcIGrMoqe6I6CsP6dJTXcA7CjHP_8ei_HyD21o0uCl_sUk6KfwR2g5ig-F96ZsmdOv6G7IMLIAjgM/s1600/konyhat%25C3%25BCnd%25C3%25A9r.jpeg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjl_ycayHS7CGEl-VZ1z28S2H6zOC9r9us3Ycpse380b9NzuHuKLQBZtkCbKKnMSTR72uMnvK4mycSQESGKM8xf0vHIkB7MpY8yH7-0YNfxzMg_YnSBjlbjtckd8Uv0ZMZVx7tUP3ZQMGM/s1600/h%25C3%25A1ziasszony.jpg

Mintha ma lenne az utolsó

„Élj úgy, mintha ma lenne az utolsó napod. Tanulj úgy, mintha örökké élnél.” 
(Mahatma Gandhi)

 kép forrása: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRBlCJSa4muIFjB2ZQuRsmRbM0Nds5uvkquHTQQ4E2q6_GS50R0

2011. április 29., péntek

Így tűzzünk ki célokat!

Bizonyára mindenki számára világos, hogy életünk csak akkor változhat - és amennyiben nem vagyunk elégedettek, jobb, ha változtatunk, hacsak nem szeretünk dagonyázni az önsajnálatban -, ha pontosan tudjuk, merre akarunk haladni, azaz: célokat tűzünk ki magunk elé.

A mai blogbejegyzésemben arról lesz szó, hogy hogyan tehetjük produktívabbá a mindennapjainkat célok kitűzésével, és hogy ez milyen hatással lehet az életünkre. Itt ismét Hyrum Smith már korábban említett műve a fő forrásom.

A célok kitűzése valójában egy fennálló állapottal szembeni konfrontáció. Arra kényszerít, hogy elhagyjuk a komfortzónánkat, és kipróbáljunk valami újat. Ez gyakran lehet szórakoztató, de frusztráló és ijesztő is, hiszen fel kell adnunk a régi szokásainkat, beidegződéseinket. És sajnos elég sok az egyéb akadály is, amely a komfortzónán belül maradásra ösztönöz.
  • Főleg a környezetünk, hozzátartozóink, akiknek bizonyos esetekben kényelmetlen lehet, hogyha mi változunk, mert kénytelenek ők is alkalmazkodni az új helyzethez. 
  • Aztán a saját félelmeink, a képzelt korlátaink is gyakran eltántoríthatnak bennünket, hogy megvalósítsuk a céljainkat. 
  • A megfelelő motiváció hiánya, vagy a kezdeti lelkesedés lelohadása ugyancsak visszavető tényező. 
(De mindezek orvosolható problémák, és a későbbiekben arról is akarok írni, hogyan semlegesíthetjük őket!)


kép forrása: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRFUpAkrypwTuyIh6VGT6cadHLp3wD7HyKOab-9kKDRk2xawUsU


Most azonban koncentráljunk arra, hogy hogyan érdemes kitűzni a hosszú távú és köztes célokat, amelyek fontos összekötő kapcsot jelentenek a személyes alkotmányunkban megfogalmazott értékeink és a napi feladataink között. Az elvek itt öltenek konkrétabb formát, amelyeket majd tovább bonthatunk a napi tevékenységek szintjére.

Hosszú távú célokat úgy fogalmazhatunk meg, ha válaszolunk arra a kérdésre: MIT AKAROK ELÉRNI?
A közbülső célok pedig arra a kérdésre adott válaszok, hogy: HOGYAN VALÓSÍTHATOM MEG?
A megfogalmazott célok a következő kritériumoknak feleljenek meg:
  • KONKRÉTSÁG (adjunk határidőt, hogy mikorra kell teljesíteni!)
  • MÉRHETŐSÉG (használjunk motivációs naplót, amelyben minden nap leírjuk, mit tettünk a célért!)
  • CSELEKVÉSORIENTÁLTSÁG (Tettekre összpontosítsunk, ne tulajdonságokat fogalmazzunk meg!)
  • REALITÁS (Ha túl magasra célzunk, sikertelenek és kiábrándultak leszünk!)
  • MEGFELELŐ IDŐZÍTÉS (Csak akkor vágjunk bele, ha tárgyilagos becslés alapján belefér az időnkbe)



Az alábbiakban olvashatjátok az én hosszú távú és köztes céljaimat:

1. 2011. június 30-ig elsajátítom a megfelelő nevelési elveket és módszereket!
  • Elolvasom és kijegyzetelem az alábbi 3 könyvet: Jo Frost: Szuperdada, Alison Mackonochie: A kisgyermekek dührohamai, és Adele Faber - Elaine Mazlish: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje.
  • Átszoktatom a fiúkat az egészségesebb nassokra (zöldségek, gyümölcsök, bogyók, magvak), és a vízre a tea/ szörp helyett.
  • Rászokatom a fiúkat, hogy egyedül aludjanak a szobájukban. Én vagy az apjuk csak elalvásig maradunk bent. 
  • Következetes leszek abban, hogy reggel és este mossanak fogat.
  • A nagyobbik fiam lábát minden este tornáztatom (nagyon befelé lép, és az ortopéd orvos egyelőre csak ennyit tanácsolt).
  •  Mindkét fiammal töltök külön időt is, és közös családi programokat is szervezek (kirándulás, állatkert, vidámpark, strand, cirkusz, stb.)
2. 2011. december 31-ig mindent megteszek, ami rajtam múlik, hogy megmentsem a házasságomat!
  • Nem panaszkodom és nem követelőzök többé.
  • Igyekszem megfelelni a férjem elvárásainak (felkelek, hogy vele reggelizzek, akármilyen korán indul is; összepakolok, mire hazaér; vacsorával fogadom; kedves, csinos, derűs leszek és szórakoztató. beszélgetőtárs; szervezettebb és önállóbb leszek (autóvezetés!)
  • Javaslok közös programokat, de ha nemet mond, akkor sem duzzogok.
  • Jó képet vágok a haverjaihoz és a bulijaikhoz.
  • Végigcsinálom a "Merj szeretni" 40 napos programot (erről majd még írok!) 
3. 2011. június 30-ig jelentkezem fejlesztőpedagógus szakra!
  • Elolvasok minden fontos információt ezzel a szakkal és az érintett területekkel kapcsolatban.
  • Beadom a jelentkezési lapomat Hajdúböszörménybe.
  • Utánajárok, hogyan lehet saját oktatóstúdiót nyitni, vagy hogy van-e álláslehetőség a nevelési tanácsadóban vagy valamelyik iskolában ebben a városban.
4. 2011. június 30-ig leadok 5-7 kg-ot. (azaz lefogyok 65-63 kg-ra)!
  • Áttérek a mediterrán étrendre.
  • Abbahagyom a nassolást (max. pár kocka fekete csokit engedek meg magamnak)
  • Minden nap 30 percet gyalogolok, és 10 perc feszesítő tornát végzek.
  • Minden reggel elvégzem a do-in dvd gyakorlatsorát és az öt tibeti jógagyakorlatot. 
  • Dr Chang : A karcsúság titka c. könyve alapján fogyasztó masszázst végzek a kritikus területeken.
  • Táplálkozási és fogyókúrás naplót vezetek.  
5. 2011. szeptember 1-ig rutint szerzek autóvezetésből!
  • Májusban átrágom magam az elméleten, és a KRESZ-en. 
  • Amikor szabaddá tudom tenni magam, a szomszéd lánnyal gyakorlom a vezetést a városban és üres parkolókban begyakorlom a parkolást.
6. 2011. december 31-ig kiválóan és rutinosan megtanulok főzni! 
  •  Elolvasom, kijegyzetelem és megtanulom alkalmazni a főzés fortélyait a következő könyvekből: F. Nagy Angéla: Főzőiskola fiataloknak, Pelle Józsefné: Főzőiskola
  • Összeállítok magamnak egy recepttárat az alapreceptekből, továbbá a legegyszerűbb és legegészségesebb ételreceptekből
  • Minden hétre előre megtervezem a menűt, ennek megfelelően vásárolok be, és megszervezem a zavartalan főzés körülményeit is.
7. 2011. május végére végleg búcsút veszek a cigarettától! 
  • Már 6 napja tapaszolok, amit még két hétig folytatok! 
  • Összeírom, hogy melyek azok az előnyök, amiért jó, ha megszabadulok ettől a káros szenvedélytől, és mit nyerek a füstmenttes élettel. A listát a pénztárcámban fogom tartani, hogy mindig emlékeztessen, ha netán kísértést éreznék, hogy cigit vegyek!
  • Találok valami hobbit, amivel lefoglalhatom a kezeimet (kötés, hímzés, gyöngyfűzés?)
  • Minden füstmentesen töltött hónap után megjutalmazom magam valami aprósággal, vagy egy csokor virággal!  

Adj esélyt!

„Add meg minden napnak az esélyt, hogy életed legszebb napja legyen!” 
(Mark Twain)



Kép forrása: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRjHcTGrR5J7IRwwEw9eg9q7LgUNWqRj7HgkgiNsU01wV7udcT_ow

2011. április 28., csütörtök

Mosolyogj!

„Boldognak lenni annyit jelent, hogy az ember szolidan és teljes erejével a jelennek él, és ugyanakkor elnéző, sőt, olykor lenéző mosollyal figyeli tulajdon jelenét.”
(Faludi György)

Kép forrása: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSYlAGZIEjjEgvEz1klu2-KUQeYN5KB6Ngr25lm2VICGMazMQA3PA

2011. április 27., szerda

Ne rontsd el!


„Az életet nem lehet elrontani, csak a mindennapokat. Aki eltékozolja a napjait, végül elrontja egész életét.” 
(Tatiosz)
kép forrása: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRwVbaM5O1FSVObakWj2U-KzWKwFHLLLE0aIuBCWQ2ZBsgHUSRE

2011. április 25., hétfő

Tiszavirág

„A múlt már nincs. A jövő még nincs. Egyetlen valóság: a jelen.” 
(Popper Péter)



Kép forrása: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJBEmnVHxATHf6iBPzNUChtqNK8nWtMPvAwn2-MvScZG4ZjLjN

2011. április 24., vasárnap

Koncentrálj a jelenre!

„A titok a jelenben rejtőzik; ha a jelenre összpontosítasz, meg tudod jobbítani. És ha jobbá tetted a jelent, akkor az is, ami utána következik, jobb lesz. Minden nap magában hordozza az örökkévalóságot.” 
(Paolo Coelho)
Kép forrása: http://www.wunderground.com/data/wximagenew/w/wanderingtexgrrl/255.jpg

2011. április 17., vasárnap

Légy optimista!


„Egy pesszimista minden lehetőségben látja a nehézséget, egy optimista minden nehézségben látja a lehetőséget.”(Winston Churchill)

 
Kép forrása: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTmADAH08QFATbG1K-E2yOHoPBPUk1CU8yjMzz6FpY_0tZfEjnH

2011. április 16., szombat

Keresd!

„Keresd a jót, a szépet és az igazat, amíg élvezed, de ha nem élvezed, kerüljed el.” 
(Epikurosz)



Kép forrása:http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpRl51ZlcUrafKyUpDkeScalLgWt_d602wDMmx744Zcp9xlFm0Nz021-JOLw

2011. április 15., péntek

Változtatok a hozzáállásomon!

„A lelki béke a megváltozott hozzáállásból származik, nem pedig a megváltozott körülményekből.”
(Andrew Matthews)
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTvp6v6SQxSo6I4FDw0EY1nTuY1eg1R_vpcbLw-kXNAKsygeADn

2011. április 14., csütörtök

Teremtsük meg az okokat!


„Mindenki maga irányítja a sorsát: mi magunknak kell megteremtenünk a boldogságunk okait. Csak mi tartozunk ezért felelősséggel, senki más.” (Buddha)

Kép forrása: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTvH_kH2LOwW4LNwrszcpMkDuat8Dqc3qOxHqs4GDnjNg8zRnc5CA

2011. április 13., szerda

Érezd jól magad!

„Egyedül tőled függ, hogy érzed magad.” 
(Andrew Matthews)

 
Kép forrása:http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS0UXoHc4534xbhJU_Q6k3Yc7OkCBpa6ob38Ko5K0ofqvgaFlUu

2011. április 12., kedd

Ne takard el!

„Életünket leggyakrabban az árnyékolja be, hogy saját magunk elől takarjuk el a fényt.” 

(Ralph Waldo Emerson)
Kép forrása: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTmQ8FT9ixvye_JChK-3NUyD6CMJe4JwT40xkrv2846Q084UaPHsw

2011. április 11., hétfő

Személyes alkotmányom

Mától egy héten át a boldogság természetét próbálom feltérképezni nagyszerű tanítómestereim segítségével. 
Először azonban közzéteszem a személyes alkotmányomat. Mindjárt meglátjátok, mi ez.

Hyrum Smith: A sikeres időgazdálkodás és életvitel 10 természettörvénye című könyvében olvastam erről a nagyon egyszerű, mégis hatékony motiváló eszközről. A szerző abból indul ki, hogy hatalmas szakadék tátong az eszményeink és a valóság között, és akkor érezzük azt, hogy kezünkben tartjuk az életünk irányítását, ha tetteink és a vezérlő értékeink egyre nagyobb összhangba kerülnek egymással. Példaként Benjamin Franklint említette, aki már 22 évesen kidolgozott egy remek önvizsgálati módszert: összeírta, hogy milyen elvek szerint akar élni, és minden este pontozta magát, hogy ennek meg tudott-e felelni az adott napon. Élete végén elmondhatta magáról, hogy legnagyobbrészt meg tudott felelni a saját eszményeinek, és igazán gazdag, tartalmas életet élt.


A személyes alkotmány megírása egyszerű: írd össze vezérlő elveidnek fontossági sorrendet tükröző listáját. Mindegyikkel kapcsolatban írd le, hogy mit jelent számodra ez az életelv. Jelen időben írj, és állításokat fogalmazz meg! Ez azért jó, mert segít azonosulni önmagad eszményi változatával. :) Időnként felül lehet vizsgálni és módosítani az alkotmányodat (milyen időszerű ez a blog, ugye?).


 Kép forrása: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQz7u9qd3d0ztd-4jhRZvHK2WkjSFBM36ufAaCt_OyXC2JNGeAqjg


Íme, az én személyes alkotmányom:

1. TÜRELMES, KEDVES, JÓ ANYA VAGYOK, MÉLTÓ A FIAIM SZERETETÉRE 
  • Boldog és kiegyensúlyozott gyerekkort teremtek a fiaim számára.
  • Elegendő időt töltök velük, és mindent elkövetek, hogy az együtt töltött idő tartalmas legyen!
  • Mielőtt bármiben is fegyelmezem őket, igyekszem az ő szemszögükből is megvizsgálni a dolgokat.
  • Alkalmazom azokat a módszereket, amelyekkel kiabálás és testi fenyítés nélkül is kijelölhetem és elfogadtathatom a határokat. Megőrzöm a nyugalmamat!
  • Mindent megteszek, hogy tudják: akkor is szeretem őket, ha a bizonyos viselkedést nem tudok elfogadni részükről.
  • Nem engedem, hogy apró kellemetlenségek zavarják a gyerekeimmel való harmonikus kapcsolatomat.
  • Gyengéd, kedves, gondoskodó, ugyanakkor következetes vagyok.
  • Segítem őket, hogy szilárd önbecsülésre tegyenek szert, és maximálisan kiaknázzák a bennük rejlő képességeket.
  • Anyagilag biztonságos jövőt teremtek számukra.
2. BOLDOG HÁZASSÁGBAN ÉLEK
  • Lehetőséget teremtek közös időre a férjemmel (csak kettesben.)
  • Szeretem és tisztelem őt, figyelmesen meghallgatom, támogatom a terveit, jellemének a pozitív vonásaira koncentrálok.
  • Olyan gesztusokkal fejezem ki a szeretetemet, amelyekről tudom, hogy fontosak számára (derűs, nyugodt otthonra, rendre vágyik és vacsorára minden nap:))
  • Érdekes, szórakoztató beszélgetőtárs vagyok
  • Minden nap kellemes és vonzó a megjelenésem.
3. SZERETEM ÉS ELFOGADOM MAGAM, KEDVES VAGYOK MAGAMHOZ
  • Tisztában vagyok a saját értékeimmel és korlátaimmal.
  • Türelmesen igyekszem megszabadulni a rossz szokásaimtól és beidegződéseimtől.
  • Nem bántom magam terméketlen és negatív gondolatokkal, érzésekkel.
  • Figyelek testi, lelki és szellemi szükségleteimre, és igyekszem őket lehetőségeim szerint kielégíteni.
  • Bízok magamban!
  • Megőrzöm az önuralmamat és az önbecsülésemet.
  • Felhagyok az aggodalmaskodással és a bűntudattal.
4. SZERETEM A SZÜLEIMET ÉS A TESTVÉREIMET
  • Szeretem és tisztelem a szüleimet, és hálás vagyok nekik, amiért felneveltek.
  • Támaszt fogok nyújtani nekik, amikor szükségük lesz rám.
  • Megértő és kedves vagyok hozzájuk.
  • Igyekszem minél kevésbé igénybe venni a segítségüket, mert látom, hogy mennyire véges a teherbírásuk. 
  • Szeretem és tisztelem a testvéreimet, tudom, hogy sok szeretetet és törődést kapok tőlük, amit én is igyekszem nyújtani nekik. Azon munkálkodom, hogy szorosabb legyen a kapcsolatunk. 
4. SZERETEM ISTENT, ÉLŐ KAPCSOLATOM VAN VELE
  • Hiszem, hogy Istennek nagyszerű tervei vannak velem kapcsolatban.
  • Hálás vagyok az ajándékaiért.
  • Csodálom a teremtett világ szépségét!
  • Igyekszem élővé formálni az Istennel való kapcsolatomat.  
5. SZERETEM AZ EMBERTÁRSAIMAT, JÓ BARÁT VAGYOK
  • Igyekszem minden emberben a jót látni.
  • Sohasem teszek semmit, amivel ártanék valaki önbecsülésének.
  • A tőlem telhető módon segítem az embereket szükségük enyhítésében, és ezért nem várok el viszonzást.
  • Nem ítélkezem.
  • Tisztelem az egyént, a jogát az életre, érzéseire, személyes meggyőződésére. 
  • Figyelmesen meghallgatom azokat, akik hozzám fordulnak. 
6. EGÉSZSÉGES ÉS ENERGIKUS VAGYOK
  •  Úgy étkezem, alszom és tornázom, hogy erőim mindig magas szinten legyenek.
  • Nem mérgezem magam dohányzással, mértéktelen alkoholfogyasztással, felesleges gyógyszerekkel, negatív gondolatokkal.
  • Ideális a testsúlyom, megjelenésem erőt, energiát és tisztaságot sugároz. 
  • Részt veszek rendszeres szűrővizsgálatokon.
7. INTELLEKTUÁLISAN ÁLLANDÓAN FEJLŐDÖK
  • Nyitott vagyok új, értékes gondolatok befogadására.
  • Mindent elolvasok, aminek hatása lehet az életemre (gyereknevelés, párkapcsolat, munka stb.)
  • Igyekszem a gyakorlatba is átültetni a hasznos módszereket.
  • Keresem a szervezett képzés lehetőségeit, amelyek segítenek egy jó szakma elsajátításában.
  • Minden nap olvasok szépirodalmat (mivel senki sem képes mélyebben gondolkodni, mint ahogy a szókincse ezt lehetővé teszi számára.)
  • Minden nap olvasok érdekességeket a nagyvilágból, hogy legyen beszédtémám. 
8. JÓL KOMMUNIKÁLOK
  • Hiszem, hogy sok probléma megoldható a megfelelő kommunikációval.
  • Beszédünk tükrözi a jellemünket - sohasem használok közönséges kifejezéseket.
  • Az vezérel, hogy jóindulattal igazat és fontosat mondjak annak, akit megillet.  
9. EREDMÉNYESEN IRÁNYÍTOM AZ IDŐFELHASZNÁLÁSOMAT
  • Tervezem a jövőmet és a napok eseményeit.
  • Azokra a dolgokra összpontosítok, amelyeket TÉNYLEG meg kell csinálnom, nem pedig azokra, amiket szeretnék csinálni. 
  • Vezérlő elveimnek megfelelően járok el a napi teendőim elvégzése során (tehát napi teendőim tükrözik, hogy mik is az igazán fontos dolgok az életemben).
  • Minden nap szakítok egy kis időt csak magamra is!
  • Minden nap időt szánok tervezésre. 
10. ANYAGI BIZTONSÁGBAN ÉLEK
  • Olyan jövedelmem van, amely biztosítja a megélhetésemet, akár képes vagyok dolgozni, akár nem.
  • Gondoskodom a családom szükségleteiről.
  • Kevesebbet költök, mint amennyit keresek.
  • Vannak tartalékaim.
  • Lehetőséget teremtek többletjövedelemre.
11. OLYAN MUNKÁM VAN, AMIT SZERETEK
  • Olyan munkát végzek, amelyben sok a sikerélmény, amelyben feloldódhatok, amely kreatív és nem túl stresszes, és ahol nem kell gyakran konfrontálódnom másokkal.
12. JÓ HÁZIASSZONY, GAZDI ÉS KERTÉSZ VAGYOK
  • Rendben tartom a  házat. 
  • Remekül főzök. 
  • Jó vendéglátó vagyok. 
  • Törődöm a kutyánk testi-lelki szükségleteivel, naponta min. fél órát foglalkozom vele.
  • Szép környezetet teremtek, ápolom a virágaimat. 
13. KELLEMES A MEGJELENÉSEM, VAN KISUGÁRZÁSOM
  • Minden nap sminkelek.
  • Rendszeresen tornázok és nem eszek hízlaló dolgokat.
  • gondosan összeválogatok egy alapruhatárat, és még itthon is csinosan öltözködöm (ld. 50-es évek amerikai életstílusa - láttatok az e korról szóló filmekben slampos háziasszonyt?)
Nos, egyelőre ennyi. Majd még módosítgatom... Jó érzés leírni ezeket az eszményeket, ajánlom Nektek is, kedves olvasóim.

Ma boldog leszek







„A legtöbben annyira boldogok, amennyire elszánták rá magukat.” 
(Abraham Lincoln)





kép forrása: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWF6OlTyWFC6fg79E9tVEeQCl5NGZAmDZETgHtEkdhU1g8FBZVvQ

2011. április 10., vasárnap

Pillangóhatás

Az előző hosszabb bejegyzésemben arról volt szó, hogyan kapcsolódik össze az életünkben a determináció és a szabadság. Hogy:
  • vannak dolgok, amelyeket nem tudunk befolyásolni. Mihez kezdhetünk ezekkel? Sajnos nem tehetünk mást, mint hogy elfogadjuk azt, amin nem tudunk változtatni, vagy a mennyire lehet, alkalmazkodunk (pl. az időjáráshoz). 
  • Aztán vannak dolgok, amelyekről csak AZT GONDOLJUK, hogy irányíthatjuk, pedig nem. Itt a belátás, az elfogadás, saját önző szempontjaink leépítése nyújthat megoldást. 
  • Arra az esetre pedig, hogy azt hisszük, hogy nem tudunk bizonyos dolgokat irányítani, pedig megtehetnénk, az önismeret és a tanulás a megoldás. 
  • És végül, a legfelemelőbb csoport: Dolgok, amelyeket irányíthatunk: Egyszerűen csak: TEGYÜK MEG!!!
Ma ezzel az utolsó két csoporttal szeretnék foglalkozni. Mert végső soron, ha egy szóba kellene sűríteni, hogy mi tartozhat ide, a válasz: ÖNMAGAM! Változtatni tudok a hozzáállásomon, a viselkedésemen, motivációmon, az érzéseimet is transzformálhatom, új készségeket, jártasságokat szerezhetek, és mindez kihat majd az életminőségemre is. 

Az utóbbi napjaim rávilágítottak néhány hiányosságomra, ezekkel szeretném kezdeni. 
Pl. az egyik legkézenfekvőbb dolog:  jelentősen korlátozza a szabadságomat, hogy csak "hazavezető" jogosítványom van, azaz nincs nagy gyakorlatom az autóvezetésben, pedig évekkel ezelőtt letettem a vizsgát. Mennyivel könnyebb és egyszerűbb lenne az életem, ha nem függnék az időjárás szeszélyeitől, vagy nem kellene mindig mások jóindulatára alapoznom, ha el akarok jutni két kisgyermekemmel valamilyen rendezvényre! Találhatnék (és hangoztatok is) persze kifogásokat, hogy egyáltalán nincs szabadidőm, meg hogy nem kezdhetem el a gyakorlást úgy, hogy belevetem magam a forgalomba a két gyerekemmel a hátsó ülésen, de ha mélyen magamba nézek, igazából hárítok, és félek - amit viszont le lehetne küzdeni. És a szervezésen is sok múlik.

Vagy ott van a főzés. Nem élek át flow-állapotot a konyhaművészet gyakorlásában, mert ebben sem vagyok rutinos. Persze gyakran főzök, hiszen anya vagyok, de stresszelek, nem érzem azt a magabiztosságot, hogy ha minden alapanyag belekerül az ételbe és megfelelő ideig főzöm/sütöm, akkor ehető lesz! Magyarázhatnám most is a bizonyítványom, okolhatnám szegény anyámat, hogy miért nem tanított meg főzni (mellesleg szegény teljes állásban, három gyerek mellett szintén azért küzdött, hogy a felszínen maradjon...és azért sem lenne igazságos, mert én sem mutattam lánykoromban különösebb érdeklődést a főzés iránt!): Semmi értelme nem lenne. Csak a jelenen tudok változtatni, amitől talán a jövőm is jobb lesz. 

És még mennyi mindent fel tudok kapásból sorolni, amelyeket az adott élethelyzetemben (gyesen lévő anyuka/ háziasszony) jó lenne nagyobb szakértelemmel művelni!Ugyanis a kompetencia érzése, valamint a rutinná válás révén felszabaduló többletidő (amelyet az igazán fontos dolgokra: a családomra és önmagam művelésére) fordíthatnék, nagyságrendekkel emelné a boldogságszintemet. Ilyenek:
a gyerekneveléssel kapcsolatos módszerek például.
Párkapcsolati problémák kezelése.
Hatékonyabb időbeosztás elsajátítása.
Kommunikáció.
Pénzügyi ismeretek.
Számítógépes ismeretek.
Magasabb szintű angol nyelvtudás.

Még hosszasan lehetne sorolni, de nem akarok senkit untatni. A lényeg: bele kell vágnom. Nem várhatok kedvezőbb körülményekre, amikor majd több időm lesz, mert ezek a dolgok MOST fontosak és aktuálisak, MOST segítenek rajtam. Ezért, aki még nem adta fel, és követi a blogomat, hamarosan találkozhat olyan bejegyzésekkel is, amelyek a főzéssel, az autóvezetéssel, gyerekneveléssel, párkapcsolatom reparálására tett kísérleteimmel kapcsolatosak. 

Úgy határoztam, hogy MINDEN NAP teszek valamit azért, hogy nagyobb hozzáértésre tegyek szert a fent felsorolt területeken! Mert hiszek a pillangóhatásban: "egy dinamikus rendszerben a kezdeti feltételek apró változásai nagymértékben megváltoztathatják a rendszer hosszútávú működését." (Wikipédia)

kép forrása: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRTtpd3rkFVNm4pzNK8jqZEv3O7NHVm-uDey0uWRpaiuN1dxdb3

A hitelesség

„A hitelesség mindig ott kezdődik, amikor a negatív élményről is tudok oldottan beszélni, és közben tudom, hogy ezért én vagyok a felelős. Merem átélni az ezzel járó fájdalmat, de ezért is felelősséget vállalok azzal, hogy holnaptól mindent megteszek, hogy ezen változtassak napról napra.” (Csernus Imre)

Kép forrása: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQYj5yBrn1VC4CwV60kv9ubXE7Yrd0TJnOL2Zj2BPVVRWouWAYkPw

2011. április 9., szombat

Amit megteszünk és amit nem

„Az ember nem csak azért felelős, amit tesz, hanem azért is, amit nem tesz meg.”
(Protagorasz)



kép forrása: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSi5HRgw_oxm9w37pKM-DugyHtH7A8qsE1c5BsIrEDX-NIcnC6D

2011. április 8., péntek

A felelősségvállalásról

Nem vagyok fatalista. Semmi sem vonz abban az elképzelésben, hogy a Sors játékszerei lennénk, és semmi befolyásunk nincs helyzetünk megváltoztatására (ez ellenkezik a változásba és a tanulásba vetett hitemmel). Ugyanakkor a másik végletbe sem esem, nem csatlakozom azokhoz, akik azt vallják, hogy az ember bármit el tud érni kellő kitartással, hittel, önbizalommal. Nem hiszem, hogy 35 évesen, két kisgyermek mellett balett-táncos vagy asztronauta lehetnék. (Jobb, ha elfogadom a korlátaimat, különben csak kudarcra predesztinálom magamat).

Inkább Popper Péterrel értek egyet, aki sommásan így fogalmazott: "Az élethelyzeteim adottak, ebben determinált vagyok. Rajtam áll azonban, hogyan viselkedem e helyzetekben. Itt a szabadságom."


Vannak dolgok, amiken nem tudunk változtatni. Nem mi döntjük el, mikor és hová születünk, milyen genetikai adottságokkal. Sok betegség, baleset is adódhat, amelyet nem tudunk elhárítani, tragédiák következhetnek be az életünkben, amelyekre nincs befolyásunk. Csak arra, hogy mit kezdünk az új helyzettel!

Szociológusok kutatásai bizonyítják, hogy az emberek többsége, akik betegség vagy baleset következtében mozgássérültté váltak, hatalmas erőfeszítéssel sokat tudtak javítani az állapotukon, sőt, egyesek közülük új életcélok segítségével - pl. paralimpiai játékok, vagy csak az a vágy, hogy minél teljesebb legyen az életük - olyan tartalmassá tudták tenni az életüket, hogy boldogabbnak vallották magukat a személyes tragédia bekövetkezte előtti életükhöz képest.

Több koncentrációs tábort, gulágot megjárt túlélő pedig arról számolt be, hogy még a legembertelenebb körülmények között is, ha volt valami, amiben az ember értelme megkapaszkodhatott, ha talált valami szépet a borzalmak között, nagyobb eséllyel vészelte át a borzalmakat, mint az ugyanolyan körülmények között szenvedő társai. Emlékszem Kertész Imre: Sorstalanság című könyvében nagyon megrendített az a rész, amikor a főszereplő várja az alkonyatot, mert akkor minden egy kicsit természetesebb volt, még az őrök viselkedése is...Vagy érdemes elolvasni Oloffson Placid atya életrajzi írását, aki sok magyar társával úgy léte túl a szibériai kényszermunkát, hogy versenyeztek: a nap végén ki tud több pozitív dolgot felsorolni, ami a nap folyamán történt vele. A jutalom pedig az volt, hogy elénekelték neki a kedvenc nótáját...

Ám leginkább, ha arra gondolok, hogy még a legabszurdabb, legfájdalmasabb és legembertelenebb helyzetben is találhat az ember valamilyen értelmet, amitől a szenvedés is értelmet nyer, Victor E. Frankl jut eszembe, az osztrák és zsidó származású neurológus és pszichiáter, aki három évet töltött családtagjaival együtt koncentrációs táborban. Az egyik nővérén kívül mindenkit elvesztett, a feleségét is beleértve. Az És mégis mondj igent az életedre című könyvéből származik a következő idézet: 
"Soha nem szabad elfelejtenünk, hogy még akkor is megtalálhatjuk az élet értelmét, amikor reménytelen helyzetbe kerülünk, amikor olyan sorssal nézünk szembe, amelyen nem lehet változtatni. Mert ilyenkor az számít, hogy tanúságot tegyünk a legjobb értelemben vett, egyedülállóan emberi lehetőségről, ami arra való, hogy a személyes tragédiát győzelemmé alakítsuk át, hogy a nehéz helyzetet kiemelkedő emberi teljesítménnyé változtassuk. Amikor többé már nem tudunk egy helyzeten változtatni, az a kihívás ér bennünket, hogy magunkat változtassuk meg."

Szóval, sok dolog múlik a megküzdési stratégiáinkon is.
Hyrum Smith amerikai szerző írja, hogy az emberek akkor érzik magukat a legboldogtalanabbnak, amikor úgy érzik, nem urai annak, ami az életükben történik. Hogy a napi taposómalom nem ad nekik lehetőséget arra, hogy olyan dolgokkal foglalkozzanak, amelyek igazán fontosak az életükben. 

Fel kell ismernünk, melyek az életünkben
  • az olyan dolgok, amelyek teljesen irányíthatatlanok számunkra (az időjárástól kezdve a betegségekig és halálig sok minden tartozik ide),
  • azok a dolgok, amelyekről azt hisszük, hogy irányíthatjuk, pedig nem (pl. a családtagjaink vagy más emberek viselkedése),
  • azok, amelyeket képesek lehetnénk irányítani, csak nem vagyunk ennek tudatában, vagy nem hisszük el, hogy képesek vagyunk rá,
  • és végül melyek azok a dolgok, amelyeket irányíthatunk.
Be akarom bizonyítani (legalább magamnak és a közeli hozzátartozóimnak), hogy ha jobban tudatosítom magamban ezt és a többi elhatározásomat, az életem sokkal pozitívabbá válik.

kép forrása: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSBI938uWdfi5ep_3Se5vvqn-2JQwy4U4C2UgyWqxkqpOqqVTfR

Motiváld magad ezzel!

"Ki, ha nem te?! Mikor, ha nem most?!" (Osho)
kép forrása: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSNqUfgXJfsQ9Qg58wVfgE27Uc08PIo-RmqWhIkPDkExF0t6JB8

2011. április 7., csütörtök

53 elhatározás


Ahogy olvasgattam a sok önsegítő, önismereti, életvezetési könyvet, egyre nyilvánvalóbbá vált számomra két dolog, ami nélkül soha nem érhetem el a vágyott célomat, azt, hogy kiegyensúlyozott legyek. 
  • Az egyik fontos gondolat: a boldogság inkább a megváltozott hozzáállásból, és nem a megváltozott körülményekből fakad. 
  • A második: világosan ki kell tűzni a céljaimat, és azokért MINDEN NAP tennem kell valamit. 

 Ha belegondolunk, tényleg egyszeri és megismételhetetlen az életünk, és szerencsés esetben is csak 70-90 évig élünk itt a földön. Nem mindegy, hogy milyen tevékenységekkel, gondolatokkal és érzésekkel töltjük a számunkra megadatott csekély időt.
Az alábbiakban 53 elhatározásomat írom le, amelyek mentén az életemet élni szeretném a továbbiakban:

  1. Én vagyok a felelős az életem alakulásáért. Hiszek a változásban.
  2. A boldogság mindennapi elhatározás kérdése.
  3. Csak a jelenre koncentrálok, és lépésenként haladok.
  4. Leszámolok a bűntudattal, továbblépek.
  5. Először cselekszem, az aggodalmaskodást pedig bizonytalan időre elhalasztom.
  6. Szeretem, elfogadom és fejlesztem magam.
  7. Igyekszem reálisan szemlélni a dolgokat.
  8. Nem panaszkodom.
  9. "Miért" helyett azt kérdezem: "Mit tehetnék, hogy javuljon a helyzet?"
  10. Nem idegeskedem lényegtelen dolgok miatt.
  11. Odafigyelek arra, amit mondok.
  12. Képes vagyok nevetni magamon és meglátni a legtöbb helyzet vicces oldalát.
  13. Igyekszem megőrizni az önuralmamat.
  14. Egyszerűségre törekszem.
  15. Hálás vagyok azért, ami megadatott nekem.
  16. Hasznos célokat tűzök ki, és igyekszem elérni őket.
  17. Megteszem, ami a kötelességem, és folyamatosan a legjobb formámat nyújtom.
  18. Egészséges én-határokkal rendelkezem.
  19. Ki merek állni magamért.
  20. Megőrzöm a méltóságomat és az önbecsülésemet.
  21. Nem rágódom a kudarcokon, hanem újra és újra megpróbálom.
  22. Minden problémát leckének tekintek, ami megerősít. Soha nem tekintem magam áldozatnak.
  23. Meglátom az élet apró csodáit, örömeit.
  24. Lehetőségeket keresek, illetve vonzok magamhoz.
  25. Tisztelem a többi embert.
  26. Nem ítélkezem. Sem magamon, sem másokon.
  27. Ápolom az emberi kapcsolataimat.
  28. Pozitív jellemvonások kifejlesztésén munkálkodom.
  29. Együttérző vagyok. 
  30. Megbocsátó vagyok.
  31. Képes vagyok rá, hogy bocsánatot kérjek.
  32. Türelmes és kitartó vagyok.
  33. Határozott vagyok.
  34. Tevékeny és szorgalmas vagyok.
  35. Becsületes vagyok.
  36. Optimista vagyok. 
  37. Nem félek kockáztatni.
  38. Képes vagyok a nézőpontváltásra, a rugalmas gondolkodásra.
  39. Szívesen adok.
  40. Képes vagyok kérni, elfogadni.
  41. Vigyázok az egészségemre.
  42. Helyesen osztom be az időmet.
  43. Helyesen osztom be a pénzemet.
  44. Igyekszem a legjobbat kihozni a külsőmből minden nap.
  45. rendben tartom a dolgaimat.
  46. Van hobbim, ihletett elfoglaltságom.
  47. Szeretek olvasni.
  48. Sohasem hagyok fel a tanulással.
  49. Önismeretre törekszem.
  50. A szép emlékek krónikása vagyok.
  51. Helyesen szeretem a páromat.
  52. Jó anya vagyok.
  53. Beengedem a spiritualitást az életembe.
Ha csak hetente bevezetek egy dolgot, és kitartok mellette, akkor is több, mint egy évig tartana, hogy beépítsem ezeket a hasznos dolgokat az életembe. Persze van, ami már működik ezek közül, de mehetne még jobban is. 
A következő bejegyzéseimben mindegyik pontot körül szeretném egy kicsit járni, elmondani a hozzájuk fűzött gondolataimat, tapasztalataimat, illetve, hogy mit olvastam róluk általam nagyra becsült gondolkodók könyveiben.


kép forrása: http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRYzU7Qed6X5BxiDztqt6an7ahKVAE6Q__uICMsbHg_jr0b9tAySA

Én vagyok a varázsló


"Én vagyok a varázsló, és amikor kinyitom a szememet, látni fogom a világot, amelyet én teremtettem, és amelyért csak én vagyok felelős." (Richard Bach)
kép forrása: http://timii.lapunk.hu/tarhely/timii/kepek/varazslo_943_20090409160720_315.jpg

2011. április 6., szerda

MInden nap számít!

"Az élet folyamatos fejlődés. Minden nap számít!"
(Andrew Matthews) 





 kép forrása: http://img2.lapunk.hu/tarhely/hajnalcsillag/galeria/733024.jpg

2011. április 5., kedd

Ilyen szeretnék lenni

Szeretnék kiegyensúlyozott személyiséggé válni. Sajnos nagy az entrópia az életemben, de célok nélkül még rosszabbul érezném magam. Sok önfejlesztő könyvet olvasok. Szeretném is a hasznos módszereket és információkat átültetni a gyakorlatba - bár egyelőre hiányzik hozzá a megfelelő összeszedettség és a kitartás. De nagyon fontos, hogy meghatározzam a céljaimat és afelé meneteljek. Tudom, hogy nem csak a cél elérése fontos, sokkal inkább, hogy miként fejlődöm, míg elérek odáig. Íme az egyik hőn áhított célom: 
A kiegyensúlyozott személyiség


Az alábbiakban összeollózott írás olvasható arról, milyen szeretnék lenni.
Hát, íme:  

"A valamit, ami széppé varázsolhatja a leghétköznapibb embereket is, kapcsolatteremtő képességnek és lelki békének szokták nevezni. Ez az a lenyűgöző emberi tulajdonság, ami első pillanatra nem látszik, de mélyről jövő sugárzásától annyira jól érezzük magunkat, hogy észre se vesszük: akikből árad, a szó hétköznapi értelmében nem számítanak szépnek. Az igazi szépség titka, hogy elfogadod magad. Ez csupán tőled függ.
Az ilyen emberek nem védekeznek állandóan és ettől kellemes a társaságuk. Ha valami hibát találnak benned, ettől még nem érzik magukat kitűnőbbnek. Nincs ugyanis szükségük rá. Mivel sohasem ítélkeznek önmaguk felett, melegséget sugároznak, akár egy puha, meleg pulóver, amely megvéd a téli hidegtől. A szépség titka a lelki egyensúly, amely abból fakad, hogy sohasem ítélkezünk. Nem múlik el a korral, nem jószerencse vagy balsors függvénye. Az ilyen ember csöndes elnézéssel viseltetik az emberi gyarlóságok iránt. Elfogadja az emberi természet korlátait. Ezért igyekszik a legtöbbet nyújtani anélkül, hogy betegesen sokat követelne önmagától. Az ilyen szépség sohasem múlik el. Ezért ha igaz és tartós szépségre vágysz, tanulj meg békében élni önmagaddal, te nyújts magadnak békét és biztonságot. Az emberek ezt szeretik és téged is szeretni fognak érte." (Paul Hauck: Fel a fejjel)

A  további szemelvények Szepes Mária : A mindennapi élet mágiája c. könyvéből valók:

"A „szerencsés” ember derűs és határozott. Soha nem panaszkodik. Akkor sem panaszkodik, ha valami csapás éri. Bajai recitálásával nem terheli tehetetlen környezetét, mert ösztönösen tudja, ebben nincs semmi konstruktív. Ha problémáját valakivel megbeszéli, olyan embert választ ki e célra, akiben megvannak a segítség feltételei.
A „szerencsés” ember állító módban beszél. Olyan célokat tűz ki, melyeket elérhet, ha megteszi érte a szükséges erőfeszítéseket. S ő tudja, hogy megteszi. Bizakodása nem irreális optimizmus, hanem meggyőződés abban, hogy ideáljainak megvalósítása legnagyobb mértékben tőle függ."

"A „szerencsés” ember nem odáz el semmit. Tennivalóit, amint felmerülnek, elintézi. Nem vár mások példájára, hanem cselekszik. Nagy vonalakban dolgozik. Mindig talál segítőtársakat. Pontos. Jókor érkezik. Meglepő érzékkel választja ki az alkalmakat. Társaságát keresik. Egyengetik az útját. Puszta atmoszférája, készsége és aktivitása támogatókat idéz. Mindig ad, pozitív erőket áraszt, vonz, leköt, meggyőz, tehát kap: barátságot, érdeklődést, jóakaratot."

"A pozitív egyéniség alaposan átgondolja tennivalóit, mindazt, ami egy helyzetben rajta múlik, aztán izolálja magát. Agyából kirekeszti a gyengítő, ismétlődő gondolatokat, mert elegendőnek tartja, ha a megfelelő pillanatban koncentrál arra, amit tennie kell. Addig nincs vele dolga. Annak latolgatása sem tartozik rá, hogy mi lesz, ha kudarcot vall. Ezt fel sem tételezi. A dolgok jó kimenetelében való derűs bizakodással tekint az események elé. Erre készül. Ha valami nem sikerül, következményeit ráér majd feldolgozni, amikor szembekerül vele. A befejezett tények erőt adnak elviselésükhöz. Sem hozzátenni, sem elvenni nem tud egy jövőben lejátszódó, ismeretlen kimenetelű eseményhez azzal, hogy képzeletben egymás után százszor végigéli, végigerőlködi, végigkínlódja a lehetőségek rögzíthetetlen variációit. Tudja, hogy a vámpírizáló gondolatokat kirekesztő tilalom csak akkor lehet sikeres, ha érdeklődése középpontjába valami erős, színes, más irányú tartalmat állít. Figyelmét tehát elfordítja aggodalma tárgyától. A gondolatkör megválasztása, amelybe valaki ilyenkor átkapcsolódik, minden esetben egyéni. Lényege, hogy az illetőre nézve sajátos vonzerővel bírjon."

"A kiegyensúlyozott ember pusztán tanulságos tévedésként éli meg azt, ami a többség számára kudarc. Ahelyett, hogy kényelmetlenül érezné magát, kapva kap az alkalmon, hogy valami új dologba kezdjen. Az ilyen ember a hibát a sikerhez vezető lépcsőnek tekinti. Így tanulja meg azt is, mit ne tegyen, felismerve, hogy ezt sem tudhatná, ha meg sem próbálta volna kideríteni."

"A pozitív lelki beállítottságú személy nagy célokat tűz ki maga elé és állandóan azon munkálkodik, hogy elérje azokat."

"A fénysugárzó, vezető egyéniség mindig mágus: szüntelenül ideacsírákat ültet el, termékenyít. Köt és old. Ilyenfajta mágikus magatartásból nő ki a valódi tekintély. A környezetét őszinte áldozatkészséggel szolgáló, minden gyöngeségbe beleérző és alkalmazkodó személyiség, anélkül, hogy törekedne rá, tekintéllyé válik. Mértékké lesz. Szavai alakító, döntő hatásúak, tehát mágikusak. A vélemény, amelyet kiformál, a karakterkép, amelyet megrajzol, ítéletté, szuggesztióvá válik.
Konstruktív belső magatartással, szép, és magasrendű ideák emanációjával mély, hálás rokonszenvhullámokat zengetünk meg környezetünkben.
A népszerű ember fényt hordoz magával. Ha belép valahová, a légkör derűsebbé válik, s az emberekben homályos várakozás és remény támad. S valóban úgy tolongják körül, mint a bogarak a fényt. Ha tehetik, bizalmas szálakat szőnek hozzá, mohón keresik vele az együttlétet. Miért? Mert lényéből a legritkább mágikus formula néma ábráját sugározza: nemcsak erőt ad, hanem mélységes emberi szolidaritást áraszt."

"Azt a valakit, aki megfelelően, tehát némi személytelen odaadással meghallgatni tud,  elragadó, szellemes társaságnak kiáltják ki, társaságában felvillanyozódnak. A részvéttől fűtött, aktív és tudatos azonosulás gyógyítja azt, aki véghezviszi, és azt, akire irányul. A legmagasabb rendű és támadhatatlan népszerűség feltétele ez a magatartás- S az ilyenfajta népszerűség a pólusokon át sugárzik ki akkor is, ha valaki nem szól egy szót sem. Nem erőlködik, nem kínálja és hirdeti magát. Az emberek hozzálépnek és váratlanul meggyónnak neki."

"A pozitív emberek pszichikai-szellemi elixírrel táplálkoznak. Energiák akkumulálódnak bennük. Fölöslegeik vannak, amelyekből adni tudnak. A pozitív emberek a föld erőforrásai. Bennük gyűlnek össze és általuk cirkulálnak azok az erőforrások, amelyek megtartják a fényre éhezőket. A pozitív ember sokaknak tud erőt adni anélkül, hogy elgyengülne. Nagyok a bevételei, egészséges a belső ökonómiája."

Az életnek nem kell tökéletesnek lennie...


"Az életnek nem kell tökéletesnek lennie ahhoz, hogy csodálatos legyen."

(Annette Funicella)
kép forrása: http://csillagszulott.5mp.eu/honlapkepek/csillagszulott/v_UaLASHhf/nagy/kislany_koszoruval.jpg

2011. április 4., hétfő

Minden nap tiszta

"Minden nap tiszta lap. Írd rá, amire emlékezni szeretnél." 
(Közmondás)
kép forrása: http://tizzy.freeblog.hu/files/Az_iras_ideje.jpg

Üdv mindenkinek

Próbálkozom ezzel a blogírással, úgyhogy remélem, senki sem vet rám követ, hogyha kezdetlegesnek találja. Először minden nehéz, mielőtt könnyűvé válna, nem igaz?

Hogy miért indítottam útjára ezt a blogot? Sok oka van. Elsőként az elszigeteltséget említeném.Továbbá a vágyat, hogy rendet tegyek magamban. Az ősi késztetést, hogy megismerjem és megértsem önmagam és a világot, amelyben élek. Hogy harmóniát teremtsek.

Ez egy én-blog, a célom a szintézisteremtés és a motiváció. Nem árulok semmilyen eszmét, nem akarok senkire semmit rátukmálni és nem azért írok, hogy tanácsokat osztogassak. Nem célom elhitetni azt sem, hogy én találtam fel a spanyol viaszt. Amiről a továbbiakban írok, az arra jó, hogy rendet teremtsek az elmémben. Ha valaki mégis velem tart és megosztja a gondolatait, tapasztalatait, annak örülnék, ha csak olvassa, az is jó. 
 
kép forrása: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQAqHwNmcXCovGZHxngASxzEI2tKk7aZFDh9AMcTGA062nU5y57HA